Aktuality

Zaostřeno na poradenství

Daňové poradenství

Změny v zákoně o dani z přidané hodnoty od 1. ledna a 1. července 2025

Kreston A&CE,

02. dubna 2025

K 1. lednu 2025 a následně k 1. červenci 2025 vstupují v účinnost významné změny zákona o dani z přidané hodnoty. Úpravy se dotýkají především pravidel pro registraci k DPH, opravy základu daně a uplatňování DPH u nemovitostí.

Změny účinné od 1. 1. 2025

Registrace DPH a obrat
Jednou z nejzásadnějších změn je nová úprava pravidel pro povinnou registraci k DPH. I nadále platí, že osoba povinná k dani se sídlem v tuzemsku se stává plátcem DPH, pokud překročí obrat 2 miliony korun. Nově se však zavádí i maximální hranice obratu ve výši 2 536 500 korun. Rozdíl mezi těmito dvěma hranicemi spočívá v okamžiku vzniku povinnosti registrace. Pokud podnikatel překročí obrat 2 miliony korun, stává se plátcem DPH od prvního dne následujícího kalendářního roku. Pokud však překročí obrat 2 536 500 korun, stává se plátcem již dnem následujícím po překročení této hranice. Osoba povinná k dani se zároveň může rozhodnout, že se stane plátcem již den po překročení dvoumilionového limitu, pokud včas podá přihlášku k registraci. Přihlášku je nutné podat do deseti pracovních dnů ode dne překročení obratu, i v případě, že se plátcem stane až od 1. ledna následujícího roku. V praxi to znamená, že pokud podnikatel překročí v jednom kalendářním roce oba zmíněné limity a nerozhodne se dobrovolně stát plátcem dříve, bude muset podat dvě přihlášky k registraci. Důležité je také upozornit, že výše obratu pro povinnou registraci se od 1. ledna 2025 sleduje nově za kalendářní rok. Do limitu pro rok 2025 se proto nezapočítávají plnění uskutečněná do 31. prosince 2024.


Přeshraniční režim pro malé podniky
Další zásadní změnou je zavedení přeshraničního režimu pro malé podniky. Doposud mohly osoby povinné k dani, které měly obrat do stanoveného limitu, využívat osvobození od DPH pouze ve státě, kde měly své sídlo. V České republice to platilo pro podnikatele s ročním obratem do 2 milionů korun. Nově budou moci malé podniky využít osvobození od DPH i v jiných členských státech Evropské unie, pokud tento režim daný stát také umožňuje. Podmínkou pro využití přeshraničního režimu je, že podnikatel nepřekročí jak tuzemský limit 2 miliony korun, tak ani evropský limit ve výši 100 000 eur (počítáno jako součet obratů ve všech členských státech). V rámci tohoto režimu bude podnikatel podávat jedno souhrnné hlášení za celou EU a odvádět DPH pouze v jednom členském státě, přičemž si může vybrat, pro které státy režim uplatní. Pokud přestane splňovat podmínky v některém konkrétním státě, ztrácí v něm nárok na osvobození, i když zůstává registrován pro režim v jiných státech. Podnikatelé registrovaní do přeshraničního režimu získají speciální identifikační číslo EX ID, v České republice označené jako DEČ SME.


Změna obratu pro čtvrtletní plátce
Od 1. ledna 2025 dochází rovněž ke zvýšení hranice obratu pro možnost podávání daňového přiznání k DPH za čtvrtletí. Nově se čtvrtletní zdaňovací období umožní plátcům, jejichž obrat za předchozí kalendářní rok nepřesáhne 15 milionů korun. Dosud byl tento limit nastaven na 10 milionů korun.

Oprava základu daně
Významné změny se týkají také lhůt a pravidel pro opravu základu daně. Podle ustanovení § 42 zákona o DPH se lhůta pro opravu základu daně z pohledu poskytovatele plnění prodlužuje na sedm kalendářních let následujících po roce, kdy vznikla povinnost přiznat daň z původního zdanitelného plnění. Doposud činila tato lhůta tři roky. Tříletá lhůta zůstává zachována pouze u situací, kdy dojde k vrácení přijaté úplaty. Osoby povinné k dani, které přestaly být plátcem, mají povinnost uvést opravu základu daně v dodatečném přiznání a kontrolním hlášení za poslední zdaňovací období své registrace.
Na straně příjemce plnění dochází k úpravě pravidel podle § 72 zákona o DPH. Nově bude možné uplatnit odpočet daně až do konce druhého kalendářního roku následujícího po roce, ve kterém se oprava základu daně považuje za samostatné zdanitelné plnění. Tříletá lhůta zůstává zachována pouze v případě vrácení přijaté úplaty. Pokud osoba provede opravu odpočtu daně, musí rovněž opravit snížení tohoto odpočtu v dodatečném daňovém přiznání a kontrolním hlášení za poslední zdaňovací období registrace.
Novela rovněž přináší úpravu týkající se pohledávek do 10 000 Kč včetně DPH, které jsou po splatnosti déle než šest měsíců. Pokud byl plátce dvakrát urgovány, bude možné vystavit dobropis a snížit si tak daňovou povinnost. Celková částka těchto pohledávek za jednoho dlužníka je omezena na 20 000 Kč za kalendářní rok. Pokud plátce neuhradí závazek do šesti měsíců po jeho splatnosti, vzniká mu povinnost upravit nebo vrátit nárok na odpočet DPH. V tomto případě není nijak omezena celková částka.

Změny účinné od 1. 7. 2025


Změny, které nabývají účinnosti od 1. července 2025 se týkají především pravidel pro uplatnění snížené sazby DPH u staveb pro bydlení a sociální bydlení, a dále úpravy režimu při převodu nemovitých věcí.


Stavby pro bydlení a pro sociální bydlení
V případě staveb pro bydlení, které jsou upraveny v § 48 zákona o DPH, se nově nebude při posuzování jejich charakteru vycházet ze stavebního zákona, ale z evidence v registru územní identifikace, adres a nemovitostí (RÚIAN). Aby bylo možné uplatnit sníženou sazbu DPH, musí být stavba v tomto registru vedena jako bytový dům nebo rodinný dům. Pokud stavba ještě není v registru zapsaná (například jde o novostavbu), bude rozhodující důvodný předpoklad, že zápis proběhne, což bude možné doložit například projektovou dokumentací nebo stavebním povolením.
U staveb pro sociální bydlení podle § 48a zákona o DPH dochází ke zpřesnění podmínek týkajících se velikosti těchto nemovitostí. Nově bude stanoveno, že byt v bytovém domě nesmí mít podlahovou plochu větší než 120 m2 a rodinný dům nesmí přesáhnout 350 m2. Překročení těchto limitů znamená ztrátu nároku na uplatnění snížené sazby DPH, a na prodej takové nemovitosti se uplatní základní sazba daně. I zde bude rozhodující evidence v registru RÚIAN.

Převod nemovitostí
Další změny se týkají osvobození převodu nemovitostí od DPH. Novela mění lhůtu pro osvobození při dodání dokončené nemovité věci. Nově bude dodání osvobozeno od daně, pokud k němu dojde až po uplynutí 23 měsíců od měsíce, ve kterém byla nemovitost dokončena nebo podstatně změněna. Dosud byla tato lhůta stanovena na pět let. Podstatnou změnou se přitom rozumí taková úprava, kdy náklady na změnu přesáhnou 30 % hodnoty nemovité věci před úpravou. Pokud ke změně dojde, znovu se počítá lhůta pro osvobození od DPH. Stavby, které nejsou dokončené, budou vždy podléhat DPH. Zůstává možnost zdanění i v případech, kdy by bylo možné plnění osvobodit.
V rámci dodání pozemků přináší novela nové ustanovení § 55a zákona o DPH. Stavební pozemek je definován jako pozemek, na kterém lze na základě územně plánovací dokumentace vydané obcí, vymezení zastavěného území nebo rozhodnutí stavebního úřadu umístit stavbu pevně spojenou se zemí. Rovněž je za pozemek považováno místo, kde jsou nebo byly prováděny stavební nebo obdobné práce za účelem budoucího umístění stavby pevně spojené se zemí na tomto pozemku.

Autorkou článku je Zuzana Vikartovská, nová členka týmu daňového oddělení.


Kreston A&CE

Více od autora

Naši klienti